Faculty & Clinical Affairs

Alan P. Marco, M.D., M.M.M., Associate Dean
Albert F. Painter Jr., Psy.D., Assistant Dean

Faculty Promotion and Advancement Committee

Elected term is two years.


Member


Category

Term ends
June 30

James Brown, M.D.

Faculty - Elected

2014

John Czachor, M.D.

Faculty - Elected

2015

John Donnelly, M.D.

Faculty - Elected

2015

Thomas Herchline, M.D.

Faculty - Elected

2015

William Klykylo, M.D.

Faculty - Elected

2015

Larry Lawhorne, M.D.

Faculty - Elected

2014

Cynthia Olsen, M.D.

Faculty - Elected

2014

Brenda Roman, M.D., chair

Faculty - Elected

2014

Jonathan Saxe, M.D..

Faculty - Elected

2014

Philip Whitecar, M.D.

Faculty - Elected

2015

Updated June 7, 2013 (sho)


A. Committee Purpose

The Advancement and Promotion Committee shall receive and evaluate applications for faculty promotion, development leave, and faculty awards related to excellence in teaching and/or research. The recommendation and evaluations of the Advancement and Promotion Committee will be submitted to the dean of medicine for further action and/or implementation.

B. Committee Membership

The Advancement and Promotion Committee shall be composed of a minimum of eight elected members and a maximum of twelve. Election to the committee will be limited to members of the faculty with the rank of associate professor or above and not limited to multiples of four. At least half of the committee membership will be at the rank of professor.

Source: Bylaws of the Faculty of Medicine, Article V, Section 7.


Reports to faculty:

May 2012
May 2011
May 2010
May 2009
May 2008
May 2007
January 2006
September 2005
May 2005
January 2005

September 2004

May 2004

January 2004

September 2003

May 2003

January 2003


List of Standing Committees